بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در حمایت از دانش آموزان و فرهنگیان بازداشتی و محکومیت موضعگیری وزیر آموزش و پرورش در قبال آنها

تاریخ صدور بیانیه: ۲۲ مهر ۱۴۰۱

     به نام خداوند جان و خرد

در این روزهای پرآشوب شهرهای ایران که مزین به اعتراض قشر وسیعی از مردم ایران زمین بویژه بانوان و جوانان است، تعداد زیادی دانش آموزان مدارس نیز دراین راستا با مردم همگام شده فریاد اعتراض سر دادند.

  اعتراض حق قانونی و انسانی تمام شهروندان و نوع بشر است اما سرکوب در هیچ کجای دنیا نه قانونی است و نه پسندیده !

متاسفانه در ادامه روند سرکوب و کشتار مردم جان به لب رسیده ، دامنه سرکوب به مدارس، دانشگاهها و فضاهای آموزشی نیز کشیده شده است. گزارشاتی هم از ورود غیرقانونی نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی به مدارس نیز شنیده میشود. 

روند سرکوب و ارعاب و کشتار از جانب نیروهای حافظ امنیت منکوب است اما زشت تر از آن همکاری برخی مدیران و معاونان دست نشانده در مدارس است که برخلاف وظیفه شغلی و انسانی خودشان، با نیروهای سرکوب همکاری می‌کنند و برای بازداشت دانش آموزان معترض، درب مدارس را بروی نیروهای امنیتی  گشوده و فیلم و عکس و نام دانش آموزان معترض که امانتند را به آنها تحویل میدهند. این عمل شنیع دور از وظیفه شغلی و انسانی با آگاهی وزیر نالایق آموزش و پرورش صورت می پذیرد.

از همه وقیح تر پاسخ جناب وزیر آموزش و پرورش به خبرنگار مشرق می‌باشد؛ ایشان در پاسخ به اینکه چه تعداد دانش آموز بازداشت شده است فرمودند:

از تعداد بازداشتی های دانش آموزان بی خبرم ولی این را میدانم که آنها برای اصلاح رفتارهای اجتماعی به مراکز اصلاح و تربیت زندان سپرده شده اند !

جناب وزیر با چنین اظهار نظری سخیف، بزرگترین توهین را به مجموعه آموزشی و پرورشی تحت امر خویش کرده اند!

در کجای دنیا آمده است، نوجوانان را از مدرسه که ذاتش علاوه بر آموزش علمی، تربیت و رشد صفات نیک انسانی است بگیری و برای اصلاح روانه زندانش کنی!

جناب وزیر گویی درین دنیا زندگی نمی‌کنند و نمی‌دانند که مراکز اصلاح و تربیت، زندانیست مخصوص بزهکارانی که زیر سن قانونی اند و غالب آنها درگیر اختلالات روانی ،جنسی و رفتاری می‌باشند و نوجوانان دانش آموز  بازداشت شده  در کنار چنین  افرادی آسیب هایی فراوانی خواهند دید!

ازجناب نوری وزیر آموزش و پرورش باید پرسید:

آقای وزیر ، شده است دو دقیقه پای صحبت این دانش آموزان بنشینید؟

آیا ازتعداد دانش آموزانی که در اعتراض به این اوضاع نابسامان کشور و خانواده هایشان پا به خیابان گذاشته اند که توسط نیروهای سرکوب زخمی و کشته و بازداشت شده اند خبر دارید؟

آیا به خانواده های نگران آنها سرزده اید؟ 

آیا از خانواده های معلمین همین دانش آموزان که در زندان ها بسر میبرند خبر گرفته اید ؟ 

آیا از سرنوشت مدیری که اطلاعات دانش آموزان را در اختیار نیروهای امنیتی سرخود که غیرقانونی وارد مدرسه شده بودند، سرباز زد، خبر دارید؟ ندارید !!!

اینک در این سرزمین مرگ اخلاق فرا رسیده و از همه جلوتر به مشام دهه هشتادی ها خورده است که با اهمال کاری و ترس و دورویی معلمین خودشان بیگانه اند و این شرایط را به هیچ وجه برای خودشان کافی نمی دانند. قشر نوجوان و جوان امروزی را نمیتوان با زور ساکت کرد.

با رویه زور و سرکوب و کشتار بذر کینه می کارید و تنفر درو میکنید!

جناب وزیر بی لیاقتی و بی کفایتی مسئولین در گذشته و حال مسبب شرایط امروزی است.

آنگاه که منتقد را برنتافتند، ازانها معترض ساختید و اینک که صدای اعتراض آنها بلند است و اگر بخواهید خفه کنید در اصل  مبارز خلق کرده اید !!!

تا دیر نشده شما و دستگاه اجرایی تان و تمام حاکمان این کوتاهی را بپذیرید و از عملکرد ضعیف خویش در پیشگاه ملت بزرگ ایران پوزش بخواهید شاید اندکی مرهم نهید بر زخم های کاری جامعه.

سرنوشت گذشتگان را عبرت خویش سازید و بر خطای گذشته و غرور کذایی خویش اصرار نورزید که جامعه آبستن خشمی عمومی است.

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی بنابر وظیفه ذاتی انسانی و وظیفه تشکلی خود به شما به عنوان وزیر آموزش و پرورش و دستگاههای امنیتی و قضایی کشور هشدار میدهد که برای آزادی بی قید و شرط جوانان و نوجوانان بازداشتی بویژه دانش آموزان و دانشجویان بی اتلاف وقت اقدام کنید و بیش ازین با آبرو و اعتبار کشور قمار نکنید !

اعتراض حق قانونی جامعه است، آنرا اغتشاش ننامید و با انتساب  اعتراضات به کشورهای بیگانه از اعتبار خودتان نکاهید .

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی، در کنار دیگر نهادها و تشکلها بویژه تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور منتظر تصمیمات مبتنی بر خرد و درایت شما می‌باشد.

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی

۲۲ مهر ۱۴۰۱

منبع

دریافت تصویر بیانیه