بیانیه  کانون صنفی فرهنگیان گیلان پیرامون ادامه تشدید سرکوب و زندان علیه کنشگران و تضییع حقوق قانونی فعالان صنفی

تشکل صادر کننده: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

تاریخ صدور: ۸ دی ۱۴۰۱

به نام خداوند رنگین کمان!

هم وطنان عزیز و معلمان و دانش آموزان آزاده ایران:

🔸 سرزمین ما ماه‌هاست که پس از قتل حکومتی #ژینا دختر ایران، به کانونی برای همه اعتراض‌های معوقه اقشار مختلف به ویژه نسل جوان تبدیل شده است. صداهای حقی که روزگاری شنیده نشدند، اینک به فریاد و طغیان بدل شده است. این وضعیت را بسیاری از دلسوزان و جامعه شناسانی چون دکتر #سعید_مدنی طی مقالات و پژوهش‌های مختلف پیشبینی کرده بودند اما حاکمیت با ایجاد تک‌ صدایی، گوشی برای شنیدن آن نداشت و ندارد.

معلمان گرانسنگ، دانش آموزان ارجمند و ملت آزاده ایران:

🔸متاسفانه در طی ماه‌های اخیر در حرکتی حساب شده و آگاهانه از سوی دست اندرکاران قدرت، چنین القا شده که حاکمیت اعتراض مسالمت آمیز را بر می‌تابد و آن را ارج می‌شمارد. آنان با پیش کشیدن بحث اعتراضات معلمان و تجمعات آنها، اجرای رتبه‌بندی در کارنامه دولت را گواهی بر این ادعا نهاده‌اند. حال آنکه اولاً رتبه بندی به شکلی ناقص اجرا شده و در سطح کشور هم بیشتر کنشگران میدانی استان‌های مختلف از آن محروم شده‌اند. سخنگوی دولت کنونی با تحریف حقایق، ادعاهایی مطرح کرد که موجب شد عده‌ای ناآگاهانه تصور کنند معلمان تنها به دنبال معیشت خود اعتراض می‌کردند و اکنون با دست یافتن به خواسته‌ی خود به اعتراضات پایان داده‌اند اما حقیقتی که سخنگوی دولت حاضر به اعتراف آن نشد این بود که اولاً معلمان معترض سال‌هاست علی رغم مشکلات معیشتی گسترده که مورد اعتراضشان بوده، بیش از همه با اولویت قرار دادن به اصل ۳۰ قانون اساسی و آموزش رایگان، به عدم دسترسی همه کودکان و نوجوانان ایران به ویژه مناطق حاشیه‌ای به امکانات برابر و مطلوب آموزشی، طی این سال‌ها همواره اعتراض جدی داشته‌اند و از همین رو در سال‌های گذشته بسیاری از فعالان صنفی خواهان برابری آموزشی همچون #اسماعیل_عبدی که سالهاست طعم تلخ زندان را به دوش می‌کشد، پس از اعتراض سال ۱۴۰۰ تا اکنون نیز معلمانی همچون: #رسول_بداقی#جعفر_ابراهیمی#محمد_حبیبی#اسکندر_لطفی#مسعود_نیکخواه#شعبان_محمدی#مهدی_فتحی#مسعود_فرهیخته#محمود_ملاکی#مسعود_قبادی#ژیلا_خیر، #عبدالله_رضایی و بسیاری دیگر زندانی شده‌اند و ده‌ها فعال صنفی در سراسر کشور هم اینک در انتظار احکام قضایی هستند. علی رغم ادعای کذب سخنگوی دولت بسیاری از فعالان صنفی در سراسر کشور و استان‌های مختلف از جمله استان #گیلان، از مزایای رتبه‌بندی محروم شده‌اند و این نشان می‌دهد که مخالفان آزادی و عدالت کمترین حقی برای انتقاد شهروندان از خود را نمی‌پذیرند.

معلمان گرانقدر، دانش آموزان فهیم و ملت آزاده ایران:

🔸#کانون_صنفی_فرهنگیان_گیلان با توجه به حجم دستگیری نوجوانان و جوانان بسیار در این کشور و خون‌های ریخته شده بسیاری از کودکان و نوجوانان که به جای تحصیل در محیط مدرسه و درس، متاسفانه در خاک سرد خفته‌اند، تاکنون از طرح علنی و اعتراض به این موضوع اکراه ورزیده است چه که فضای اندوهباری که بر کل کشور حاکم شده را موجب سو برداشت برای پاره‌ای از هم وطنان ما می‌انگاشت. اما اینک جهت روشن کردن افکار عمومی و اعتراض به ادعاهای کذب سخنگوی دولت که بر خلاف آن ادعاها، روند رو به تصاعدی محروم کردن بسیاری از فعالان صنفی از حق قانونی رتبه‌بندی شتاب فزون‌تری در روزهای اخیر یافته و تهدید قضایی کنشگران نیز همچنان ادامه دارد. پس از گذشت صد روز از اعتراض مردم به جان آمده، اینک نکته‌ی واضح و مبرهن، شکست سیاست سرکوب و شکاف بیشتر حاکمیت با خواسته‌های مردم و نادرستی ادعای حکومت در مهار اعتراضات را نشان می‌دهد.

🔸#کانون_صنفی_فرهنگیان_گیلان خواهان بازگشت همه ارکان حکومت از صدر تا ذیل آن به قانون و پاسخگو دانستن خود به پیشگاه ملت است. این کانون عمیقاً بر این باور است که اعطای واقعی قدرت به مردم و تمرکز زدایی از قدرت، تنها راه حلی است که می‌تواند از خطرات بیشتری که متوجه کشور ماست،جلوگیری به عمل آورد.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان
۸ دی ۱۴۰۱

منبع

تصویر بیانیه