بیانیه‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان(مریوان و سروآباد، دیواندره، سقز و زیویه، سنندج و کلاترزان) در‌ اجرای حکم یک سال زندان تعزیری آقایامیدشاه‌محمدی و انتقال ایشان به زندان بیجار

 

تشکل صادر کننده: انجمن صنفی معلمان کردستان(مریوان و سروآباد، دیواندره، سقز و زیویه، سنندج و کلاترزان)

تاریخ صدور: ۲۴ فروردین ۱۴۰۲


“اوج تکامل انسان، دختری است که‌ هنوز متوجه‌ زیبایی و معصومیت خودش نیست.”

متاسفانه‌ باخبر شدیم کە دوست و همکار فرهیخته‌ و دلسوزمان، #آقای_امید_شاه‌محمدی (دبیر زیست‏‌شناسی دبیرستان‌های شهرستان دیواندره‌) را برای اجرای دوره‌ی یک ساله‌ی حبس تعزیری به‌ زندان شهرستان بیجار انتقال داده‌اند.
چنین تعجیلی در اجرای حکم ایشان از سوی نهادهای امنیتی و قوه‌ی قضائیه‌، آن هم در میانه‌ی سال تحصیلی جاری، نشانه‌ی دیگری از بی‏‌تدبیری و  ناکفایتی کارگزاران دولت، به‌ویژه‌ مسئولان آموزش و پرورش استان کوردستان است، که‌ گویا رسالت‏‌شان لجاجت و دشمنی با فرهنگیان عدالت‏‌خواه‌ و آزاداندیش است. تصمیم مذکور قوه‌ی قضائیه‌ در چنین شرایط حساسی، غافل از اینکه‌ دیگر سیاست ترس، تهدید و ارعاب کارکردش را از دست داده‌، برای تنبیه‌ #آقای_شاه‌محمدی و خانواده‌ی محترم ایشان، و همچنین زهر چشم گرفتن از سایر همکاران فرهنگی بود. چون ایشان در اوج مسئولیت‌‏پذیری و دلسوزی و برای دفاع از حقوق دانش‏‌آموزان قربانی و خانواده‌های آنها در آخرین تجمع اعتراضی فرهنگیان ایران، به‌ شکلی مسالمت‏‌آمیز مشارکت کردند و خواهان توقف حملات شیمیایی به‌ مدارس و شناسایی عاملان این وحشت ‏پراکنی سازمان‏‌یافته‌ بودند.   

اگر کارگزاران دولتی و امنیتی در سطح استان کفایتی درخور داشتند، با اجرای حکم در این برهه مخالفت می‏‌کردند. مگر نمی‏‌دانند تصمیم لجوجانه‌‌ی آنان به‌ مثابه‌ آموزش بی‌مزد و منت نارضایتی عمومی والدین و نوجوانان در سه‌ مدرسه‌ بزرگ شهرستان است؟ وقتی هم توسط مردم و خیرخواهان به‌ خاطر این تصمیمات‏‌شان مواخذه‌ می‏‌شوند، برای تطهیر خودشان به‌ راهکار “آیشمن” چنگ می‌‏زنند؛ اینکه‌ آنها هیچ‏کاره‌‌اند. دستورات را از قلمروی کافکایی دریافت کرده‌اند. آیا آن نیروی پشت پرده‌ آنقدر مهیب و قدرتمند است کە امکان تخطی از دستوراتش وجود ندارد و اینها فقط مامورند و معذور؟

مسئولین گماشته‌ شده‌ی مذکور به‌ جای مسئولیت‏‌پذیری، صراحت کلام، صداقت گفتار و صلابت رفتاری در میانه‌ی مرزهای اخلاقی جولان می‏‌دهند و با هر حیله‌ی لطیف و مکر مرکّبی، سعی در فریفتن مقامات بالادستی و هم معلمان دارند. در شرایط حساس و آسیب‏‌پذیر جامعه‌، که‌ تمام نظم‌ها و ارزش‌های کهنه‌ دلالت معنایی خودشان را از دست داده‌اند، خطرناک‏‌ترین افراد همین کارگزاران نالایق و ناتوانند. اینها خوش‌خدمتی و گزارش‏‌نویسی برای سایر نهادهای دولتی و امنیتی را به‌ یک “سبک مدیریتی” در آموزش و پرورش تبدیل کرده‌اند بدون آنکه‌ مسئولیت اخلاقی، ساختاری و سیاسی آن را بپذیرند. به‌ قول “هانا آرنت” در این زمانه‌ی “زجر اندر زجر” خطرناک‌ترین فرد کسی است که‌:
١- تنها به‌ دستورات مافوق‌‏هایش تمکین می‏‌کند.
٢- به‌ پیامدهای کلان رفتارهای روزمره‌ی خود نمی‏‌اندیشد.
٣- هیچ‏گاه‌ به‌ داوری و تحلیل تصمیمات خود نمی‏‌پردازد و احساس گناه‌ نمی‏‌کند.

   انجمن صنفی معلمان کوردستان همه‌ دلسوزان و عقلای نظام را برحذر می‏‌دارد که‌ چنین برخورد عقده‌گشایانه‌ و سلیقه‌ای کارگزاران دولتی با معلمان، دانش‏‌آموزان و زنان جامعه‌ی ما، که‌ در لفافه‌ی ایدئولوژیک و به‌ بهانه‌ی دفاع از ارزش‌های نظام و قانون اساسی انجام می‏‌شود، هزینه‌تراشی برای دولت است و در بلندمدت به‌ نارضایتی عمومی منجر می‏‌شود. دولت باید آنقدر انعطاف ساختاری و شفافیت سازمانی داشته‌ باشد تا نسبت به‌ نارضایتی‌‏های معلمان و دانش‏‌آموزان و شهروندان از  وزارت آموزش و پرورش دچار کژداوری‏‌های امنیتی، سیاسی و ایدئولوژیک نشود. و گرنه‌ علاوه‌ بر اینکه‌ هیچ چالشی برطرف نمی‏‌شود، بلکه‌ با توسل به‌ چنین مسئولان نالایق و سالوسی که‌ پست‌‏های حساس این وزارتخانه‌ را به‌ گروگان گرفته‌اند، مدام بر چالش‏‌ها انباشته‌ می‏‌شود و در برابر سیل نارضایتی‏‌ها دیگر انگشت هیچ پطرسی به‌ کارتان نخواهد آمد.

این انجمن هم‌‏صدا با تمام معلمان ایران‏‌زمین، با باور به‌ اینکه جرم‌‏انگاری از کنش‌‏های اعتراضی و جامعه‌محور معلمان سرآغاز نابودی علمی، فرهنگی، سیاسی واقتصادی آینده‌ی ایران است، ضمن محکوم نمودن این اقدام قوه‌ی قضائیه‌، آموزش و پرورش شهرستان دیواندره‌ و استان کردستان، خواهان رهایی #آقای_امید_شاه‌محمدی و سایر معلمان دربند از زندان است و از تمام ظرفیت‌‏های قانونی، قضائی ، رسانه‌ای و میدانی خود برای رسواسازی عاملان این تصمیم نکوهیده‌ بهره‌ خواهد برد.    

 انجمن صنفی معلمان کوردستان(مریوان و سروآباد، دیواندره، سقز و زیویه، سنندج و کلاترزان)
٢٤ فروردین ماه ١٤٠٢

منبع

تصویر بیانیه