بیانیه‌کانون صنفی معلمان ایران (تهران) پیرامون بازداشت آقایان محمد حبیبی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و علی اکبر باغانی و افزایش فشار بر معلمان و فعالان صنفی در آستانه‌ی روز معلم

تشکل صادر کننده: کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

تاریخ صدور: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

به نام خداوند جان و خرد

🔹 در حالی به استقبال روز معلم می‌رویم که حاکمیت و نیروهای امنیتی با بازداشت محمد حبیبی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و علی‌ اکبر باغانی برخورد قهرآمیز خود را با معلمان و کنشگران صنفی افزایش داده است. برای بسیاری از معلمان در سراسر کشور پرونده‌های قضایی تشکیل داده آنها را به دادگاه فرا می‌خواند.

🔺 در صبح روز شنبه ۱۴۰۱/۲/۱۰ نیروهای امنیتی، صبح زود به منزل محمدحبیبی حمله می‌کنند و وسایل الکترونیکی همسر ایشان را ضبط و با خود می‌برند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هم‌زمان به خانه آقایان #بداقی بازرس کانون صنفی معلمان ایران (تهران) و #باغانی عضو هیئت‌مدیره کانون یورش برده و پس از شکستن درها و پنجره‌ها با برخوردهای عصر جاهلیت این دو عضو کانون صنفی معلمان ایران (تهران) را بازداشت و وسایل الکترونیکی آن‌ها را ضبط می‌کنند. عناصر وزارت اطلاعات هم‌زمان نسبت به بازداشت #محمدحبیبی سخنگوی کانون تهران اقدام و پس از دستگیری، وی را به زندان اوین منتقل می‌کنند. با نشان دادن حکم تفتیش خانه به آقای #ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی، به خانه جناب ابراهیمی می‌روند و پس از تفتیش خانه، او را بدون ارائه هیچ‌گونه حکمی مبنی بر قرار بازداشت، به شکل غیرقانونی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل می‌کنند.

آنچه در بالا بیان شد خلاصه‌ای از اتفاقاتی است که محصول بی‌تدبیری و شتاب‌زدگی بی‌موردی است که نیروهای امنیتی در ناتوانی از دستگیری دزدها و اختلاس‌گران بیت‌المال، بر معلمانی روا می‌دارند که جز حق‌خواهی و ارج نهادن به مقام والای معلم و ارزش‌گذاری برای آموزش، عمل و اندیشه‌ای خلاف آن را ندارند.

با این‌ وجود حاکمیت و دولت با کوته‌فکری و حرکت‌های ناشیانه بجای حل مشکل معلمان و کارگران و پرستاران و در کل حل مشکلات اقتصادی جامعه، بودجه‌های کشور را به غارت بی‌تدبیری و حماقت‌های امنیتی می‌برند تا شاید برای تثبیت جایگاه پوشالی خود فضای ارعاب و ترس را حاکم کنند؛ اما تجربه‌های مدنی و تاریخی نشان داده است این روش جز افزایش نارضایتی توده‌های عظیم مردمی حاصلی به همراه نخواهد داشت.

بر هر عقل سلیمی واضح و مبرهن است که جنبش معلمان هرگز قائم به فرد یا افرادی نبوده و نیست و موج حق‌طلبی معلمان با دستگیری و تهدید و فشار هرگز آرام‌ نمی‌گیرد و تا رسیدن بر خواسته‌های به‌حق خود استوار خواهد ایستاد و بسیار روشن است که حاکمیت با بکار بردن روش‌های قرون‌وسطایی جز خلق مشکلات اساسی برای خود و مردم طرُفی نخواهد بست.

🔺 کانون صنفی معلمان ایران (تهران) بارها انزجار و نفرت خود را از ایجاد فضای امنیتی بر کل جامعه و متعاقب آن معلمان اعلام کرده و پافشاری حاکمیت را در افزایش فشار بر فعالان صنفی را بشدت محکوم می‌کند.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) بازداشت آقایان #رسولبداقی، #علی‌اکبرباغانی، #جعفرابراهیمی و #محمدحبیبی را بشدت محکوم می‌کند و بدون هیچ قیدوبندی خواهان آزادی سریع فعالان صنفی بازداشت‌شده است و اعلام می‌کند؛ کانون صنفی معلمان به این باور رسیده، دولت در حل مشکلات معیشتی و اقتصادی معلمان و دیگر اقشار جامعه بشدت ناتوان شده و بجای آنکه در مقابل عوامل تضعیف‌کننده خود بایستد و بر رفع مشکلات مردم اهتمام ورزد، با واگذاری فضای جامعه به قشون‌کشی نیروهای امنیتی و با ایجاد فضای ترس و وحشت در سطح کشور، درماندگی و استیصال خود را لاپوشانی کند.

📌 کانون صنفی معلمان ایران‌(تهران) همراه با فراخوان شورای هماهنگی و همدوش معلمان آزاده تلاش خود را در برگزاری هر چه ‌بهتر تجمع ۱۱ اردیبهشت بکار خواهد بست و اعلام می‌کند که حاکمیت چاره‌ای جز تن دادن به خواسته‌های به ‌حق فرهنگیان ندارد و با بازداشت فعالان صنفی ما را در مسیر صنفی خود استوارتر خواهد کرد.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

منبع

تصویر بیانیه